%html%
Košík
O nás
O nás

Příběh HO Satalice

HO Satalice je komunita lidí, která sdružuje fanoušky lezeckého sportu všeho druhu a zároveň vychovává a motivuje budoucí generaci lezců, aby trávili čas venku a uměli se zodpovědně chovat k přírodě.

Pokud máte na nás nějaké dotazy, podívejte se do sekce FAQ, jestliže tam odpověď nenaleznete, neváhejte nás kontaktovat.

 • ab6a250350239d45221caa02dc69d57f-150x150.jpeg

  1998

  V roce 1998 začal pod vedením Petra Rubeše vznikat první lezecký oddíl v Satalicích. Tehdy HO Babojedy.
 • opening-150x150.png

  1999

  Po rozsáhlé rekonstrukci ZŠ Satalice už oddíl trénuje na stěně jak ji znáte i dnes.
 • 9ec9201c8b901234d371b3f01d2217eb-150x150.jpeg

  2004

  Oddíl rozvíjí dovednosti dětí také o jiné sporty než lezení. Tento obrázek pochází z lyžařského soustředění na Žalém v roce 2004.
 • nove-logo.png

  2008

  V roce 2008 byl oddíl přejmenován místopisně na HO Satalice.
 • fousac-150x150.png

  2010

  Fousáč, možná ho někteří znáte, do té doby pouze hostující člen z HO Alpin IV se stává předsedou HO Satalice.
 • lezecka-150x150.png

  2011

  Pořádáme první závod v lezení Satalice Climbing Contest (SCC) a Satalice Climbing Opening (SCO). SCO - Den otevřených dveří probíhá pravidelně do dnes.
 • stelda-150x150.png

  2013

  Funkci předsedy přebírá David Stella.
 • tricka-150x150.png

  2015

  Představujeme nová oddílová trička. Od této chvíle nám zůstává zelená barva.
 • hromadna-150x150.png

  2016

  Během posledních let se postupně rozrůstají počty aktivních a akreditovaných instruktorů v řadách oddílu a to jak instruktorů na umělých stěnách, trenérů, tak i instruktorů v přírodních terénech.
 • skaly-150x150.png

  2017

  Od roku 2017 oddíl pečuje o Vinořské skály a snaží se tuto oblast zpřístupnit extenzivnímu lezeckému sportu a zároveň nabídnout toto místo k dalším aktivitám.
 • ?

  Co bude dál? Nechte se překvapit...

Lidé

David Stella

David Stella

Stelda

Předseda oddílu, fotograf, cyklista. Leze, protože ho to osvobozuje od světa pod ním.

Alice Strnadová

Alice Strnadová

Ája

Místopředsedkyně oddílu, designérka. Láska k lezení postupně přerostla v práci. Možná si někdy zalezete na stěně, kterou navrhla.

Tomáš Jahoda

Tomáš Jahoda

Malina

Začal docházet k nám do oddílu s dcerou Klárkou a lezení ho nadchlo. Dnes svými lezeckými schopnostmi dohání naše nejzkušenější.

Jan Valach

Jan Valach

Honza

Podobně jako Malina se k nám přidal společně se svými dětmi. Dnes už Honza i synové Vítek a Martin tráví hodně času společně na skalách.

Antonín Skolek

Antonín Skolek

Tonda

Vrchní oddílový kontrolor. Má smysl pro pořádek v datech i metodických postupech.

Filip Kubec

Filip Kubec

prostě Filip

Má prvenství: nejdelší oddílové členství ze všech. Bez Filipa by to nebylo HO Satalice.

Jan Hlava

Jan Hlava

Jenda

Přijel z Opavy rychlíkem a od té doby je jedním z nejaktivnějších instruktorů. Potkáte se  s ním především na BigWall.

Karolína Stellová

Karolína Stellová

Kadli

Paní Stellová je z ní až od roku 2018. Kromě 1. dámy má v oddílu funkci moderátorky společenských akcí.

Zdeněk Höfrichter

Zdeněk Höfrichter

Havran

Havran má dar trpělivosti. Naše nejmenší učí perfektní osmičkový uzel a precizní techniku cvakání.

Tomáš Gregor

Tomáš Gregor

Tomík, Gregor

V kolektivu instruktorů je nejmladší, ale na zodpovědnosti mu to rozhodně neubírá.

Jitka Nohová

Jitka Nohová

Jíťa

Povoláním učitelka. Ráda chodí po horách, jezdí na skialpech, propojila obojí a občas pro radost učí děti v Satalicích lézt.

Milan Průžek

Milan Průžek

prostě Milan

Stromolezec, komínolezec a feráťák. Učí členy oddílu lezecké dovednosti i z jiných oblastí sportu. Jeho specialitou je jumarování.

Marián Černý

Marián Černý

Majo

Majo je jedním z nejnovějších přírůstků do naší instruktorské rodiny. Stejně jako Honza s Malinou přišel do oddílu s dětmi. Mezi kurzisty je velmi oblíbený.

Jana Mendlová

Jana Mendlová

Jana

Jana je velice aktivní nejen v našem oddíle, spoluvytváří pestrý společenský život i u ní doma v Zelenči. Za její organizační dovednosti, všeobjímající péči a veliké srdce jsme nesmírně rádi.

Lukáš Kurz

Lukáš Kurz

Lukáš

Lukáš si přišel osvěžit své lezecké dovednosti do našeho dospěláckého kurzu celkem nedávno. Když jsme mu nabídli podporu v absolvování instruktorského kurzu, neváhal.

Historie

První lezecký oddíl začal vznikat v roce 1997 po příchodu Petra Rubeše na základní školu v Satalicích. Ten zde svépomocí postavil malou boulderovou stěnu a první nadšené školáky začal vyučovat lezení. Až po rozsáhlé rekonstrukci základní školy v roce 1999, kdy přibyla i vlastní tělocvična, byl realizován projekt klasické lezecké stěny. Tak vznikl horolezecký oddíl HO Babojedy s pravidelnými tréninky a kurzy lezení pro děti. Po odchodu Petra Rubeše ze ZŠ Satalice v roce 2004 přebral pomyslné žezlo předsedy oddílu Miloš Hoffmann. Během následujících let se oddíl rozrůstal o další členy a instruktory. V roce 2008 byl oddíl přejmenován na HO Satalice z důvodu kontroverze předchozího názvu. Jan Stejskal, do té doby pouze hostující člen z HO Alpin IV, se stal předsedou HO Satalice v roce 2010. V další sezóně se revolučně změnil systém kroužků z jedné devadesátiminutové lekce na dvě hodinové a oddíl uspořádal první závod v lezení Satalice Climbing Contest (SCC) a den otevřených dveří Satalice Climbing Opening (SCO), který se v následujících letech pravidelně opakoval. Po dvou letech ve funkci vystřídal Jana Stejskala na pozici předsedy David Stella. HO Satalice během následujících let pravidelně pořádal výjezdy na stěnu v Holešovicích a taktéž alespoň dvakrát za rok výlet s dětmi do přírody. V roce 2013 oddíl představil komplexní barevný profil s návrhy oblečení, které vydržely do dnešní doby. Na konci roku 2014 členové oddílu založili HO Satalice z.s. V následujícím období se postupně rozrůstal počet aktivních a akreditovaných instruktorů v řadách oddílu, a to jak instruktorů lezení na umělých stěnách, trenérů lezení, tak i instruktorů lezení v přírodních terénech. Od roku 2017 oddíl pečuje o Vinořské skály a snaží se tuto oblast zpřístupnit extenzivnímu lezeckému sportu a zároveň nabídnout toto místo k dalším aktivitám.

Posláním našeho oddílu je seznámit děti i dospělé s lezeckým sportem. Kurzisté se naučí základy zdravého lezeckého pohybu, naučí se bezpečně jistit svého spolulezce a osvojí si další dovednosti jako je uzlování, slaňování a jiné techniky související s lezením na umělé stěně i v přírodních terénech. Kromě lezení učíme správným návykům pro jakýkoliv sportovní výkon, od rozcvičky přes tréninkovou aktivitu až po protažení po výkonu (více viz Tréninky). Moderní metodiku a rozvoj v lezeckých technikách považujeme za klíčové součásti fungování oddílu.Od samotného vzniku oddílu členi HO Satalice naučili základům i pokročilým technikám lezení více než 350 kurzistů od dětí až po dospělé. Členská základna čítá v sezóně 2018/19 15 akreditovaných instruktorů a přes 65 kurzistů. Snažíme se po vzoru našeho původního loga a myšlenky zakladatele oddílu Petra Rubeše věnovat nejen lezení, ale i dalším aktivitám, jako jsou běh, lyžování, cyklistika atp. I když by se mohlo zdát, že oddíl působí pouze jako sportovní klub, nedílnou součástí aktivit je i péče o životní prostředí, příkladem budiž výsadba stromu v rámci akce Stromy svobody nebo údržba Vinořských skal.

HO Satalice jako komunita lidí sdružuje fanoušky lezeckého sportu všeho druhu a zároveň vychovává a motivuje budoucí generaci lezců, aby trávili čas v přírodě a uměli se k ní zodpovědně chovat.