Je třeba děti omlouvat, když nemohou dorazit?
Ano, je to nutné.
Snažíme se pro vás udržet co nejnižší ceny kurzů, které závisí na mnoha proměnných. Např. nájem a vstupy platíme nejen podle času, ale i podle počtu přítomných osob. Z toho jednoduše vyplývá, že čím více osob nedorazí bez omluvy, tím vyšší je rozpočítaná cena za kurzistu. Zároveň bychom se neradi ocitli v opačné situaci, kdy nebude k dispozici dostatek instruktorů a nebude tak o děti postaráno v takovém standardu, na jaký jste zvyklí. Zkrátka vše může probíhat ke všeobecné spokojenosti, pokud spolu budeme komunikovat.
Jaké je vhodné oblečení a obutí na kurzy?
Na lezení je vhodné pohodlné sportovní oblečení. Na všechny tréninky se vám bude hodit sportovní tričko a kalhoty. Kalhoty doporučujeme dlouhé nebo tříčtvrteční v délce pod kolena. Začátečník se nějakému tomu kopanci do chytu nevyhne a dlouhé nohavice vám kolena ochrání. Všichni s dlouhými vlasy musí mít povinně gumičku, protože hrozí zapletení vlasů do lana nebo jistící pomůcky.
Do tělocvičny v Satalicích je třeba mít s sebou sálovou obuv se světlou podrážkou nebo cvičky. Všem navíc doporučujeme pořízení lezeček (speciální obuv na lezení). Lezecká obuv zajistí správnou polohu chodidla při nášlapu na špičku a neumožní nevhodný pohyb nohy, který s sebou nese, zejména u dětí, i zdravotní rizika. Vlivem použití nevhodné obuvi může u dětí dojít až k poškození klenby chodidla.
Do Satalic si na rozcvičku vezměte i sálovou obuv. A proč nestačí jen lezečky? Lezečky jsou vhodné pouze na lezení a není možné v nich chodit, běhat a účastnit se dalších aktivit. Navíc mají lezečky černou podrážku, která špiní podlahu. Školní řád tělocvičny obuv s tmavou podrážkou zakazuje. A ani pohyb bez obuvi není správným řešením a to z důvodů hygienických a bezpečnostních.
Ve Vysočanech je situace trochu odlišná. Většina aktivit probíhá přímo na stěně a místní podlaha počítá s pohybem v lezečkách. Zde je tedy naopak nutné mít vlastní lezečky. V zimních měsících si vezměte teplou mikinu, v hale bývá obzvlášť při jištění chladno. í Doporučujeme ještě teplé ponožky navíc nebo přezůvky, do kterých se přezujeme, když zrovna nelezeme (hlavně v zimě tu bývá od podlahy poměrně chladno).
Jaké musí mít účastník kurzu vlastní vybavení?
Všichni účastníci musí mít vlastní lezečky. Ostatní vybavení vám zapůjčíme, včetně sedáku, jistítka, expresek. Vy tedy neplatíte za půjčovné nic navíc.
Lezečky se pořizují těsné, v žádném případě ne větší! Důležité je, aby lezci dobře padla pata obuvi, aby kolem paty ani achillovy šlachy nevznikalo nikde volné místo. Prsty by se měly dotýkat špičky boty. První lezečky nemusí být nijak drahé, bohatě postačí například některý z těchto modelů. Padnoucí lezecká obuv může velmi ovlivnit nejen vaše výkony, ale především celkový pocit a zážitek z lezení. Navíc brání přílišnému zatěžování klenby chodidla. Postupem času a s přibývajícími zkušenostmi se hodí i vlastní sedák. Každý jej má nastavený na sebe a není tedy nutné se zabývat jeho upravováním. Třeba Ježíšek nějaké to vybavení přinese…
Od jakého věku je možné lézt?
Pokud dítě chodí, může i lézt. Nejlepší český (i světový) lezec současnosti leze od svých tří let. Nicméně u menších dětí existují různá specifika s ohledem na jejich vývoj a růst kostí, svalů atp. V oddíle tedy obvykle nemáme lezce mladší 5-6 let a to i proto, že mladší děti nejsou ještě schopné samostatně fungovat ve větší skupině, což je pro plynulý chod kurzů nezbytné. Menším dětem zkrátka neumíme poskytnout takovou péči, jakou vyžadují.
V našem oddíle jsou však i lezci, kteří už v 5 letech lezou líp, než velká část starších. Najdou se ale i tací, kteří by v 10 letech potřebovali ještě nějaký čas… vše je velmi individuální. Zkusit to však mohou opravdu všichni.
Jak na pitný režim během lezení?
Rozhodně jej není dobré podceňovat. Při pohybu by měl pít každý, v teplém počasí je na to třeba dbát dvojnásob. Uvědomme si, že jsme v uzavřených neklimatizovaných prostorách. Láhev je dobré mít označenou (fixou napsané jméno, nebo třeba nějaká stužka uvázaná u hrdla). V Satalicích se lahve nechávají na stolku před vstupem do tělocvičny, ve Vysočanech na jedné hromádce.
Může rodič během kroužku zůstat v tělocvičně?
Přítomnost rodičů v Satalické tělocvičně v průběhu kurzu nedoporučujeme, protože to děti při tréninkových aktivitách rozptyluje. Na druhou stranu chápeme, že se mnohým rodičům nevyplatí vracet se na hodinu domů a určitě je z tělocvičny nebudeme vyhánět. Ve Vysočanech mohou rodiče na své děti počkat v místnosti u vstupu, kde je k dispozici i občerstvení.
Jak probíhá platba kurzu?
Informace k platbě kurzu vždy rozesíláme e-mailem všem zapsaným kurzistům. Platba probíhá bezhotovostně na účet spolku.
Dítě lezení přestalo bavit, co s tím můžu dělat?
Prostory v Satalicích jsou omezené, a tak se může stát, že kurzistu přestane na stěně lezení bavit. V tomto případě doporučujeme po konzultaci s instruktory zkusit dítě přesunout na kurzy na vysočanské stěně. Výrazně větší škála profilů, chytů a sklonů stěny poskytne dítěti nesrovnatelné vyžití.
Chci, aby se moje dítě účastnilo závodů, pomůžete mi?
V současné době se nezaměřujeme primárně na závodní lezení. Nicméně, máme v oddíle několik licencovaných trenérů, kteří umí sestavit tréninkový plán a vybrat vhodné závody. Mezi členy oddílu je taktéž několik vrcholových závodníků, kteří se účastní závodů jak v českém, tak ve světovém měřítku.
Individuální kurzy?
Pokud máte zájem o individuální péči některého z našich instruktorů neváhejte nám napsat na info@hosatalice.cz a my se pro Vás po konzultaci pokusíme najít nejvhodnější řešení.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz?
Pokud se nás stále potřebujete na něco zeptat, neváhejte nás kontaktovat na info@hosatalice.cz.